Odpust w Krasiczynie - 11.XI.2007 r.

Wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP – Matki Bożej Zielnej w naszej parafii w tym roku miał wyjątkowy charakter. 14 VIII 2008 r w Kaplicy Zamkowej pw. Matki Bożej Wniebowziętej odbył się pierwszy po poświęceniu odpust. Kaplica została zniszczona w czasie wojny przez wojska sowieckie. Staranie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie została odnowiona i 15 X 2007 r poświęcona i przywrócona do kultu przez Metropolitę Przemyskiego Abp J. Michalika. Wziął w tej uroczystości wtedy udział Prezydent RP Lech Kaczyński oraz abp J. Martyniak. Kaplica, przez ponad sto lat była miejscem gdzie modlili się nie tylko mieszkańcy zamku ale i mieszkańcy Krasiczyna i okolicy. To jakby nasz pierwszy  kościół parafialny. Pierwszy odpust miał wiec szczególnie symboliczny wymiar. Przewodniczył mu abp J. Michalik, któremu to miejsce wiele zawdzięcza i który dąży tą kaplicę szczególnym sentymentem. Uczestniczyło w nim kilkunastu księży z dekanatów przemyskiego i birczańskiego oraz liczni parafianie i goście. Niepowtarzalna atmosfera kaplicy, jej duch, stare przedsoborowe stroje liturgiczne – wszystko to sprawiło, że dawało się wyczuć głębokiego ducha modlitwy, który towarzyszył wiernym. Z przeżytego odpustu radości nie kryli ani ks. Proboszcz ani dyrektor Zespołu Zamkowo-Parkowego J. Czarski. „Kaplica zamkowa to przestrzeń, która  duchowo ubogaca nie tylko parafian ale i gości zwiedzających zamek, którzy tutaj nie tylko podziwiają piękno sztuki ale i modlą się...” mówił w podziękowaniu do ks. Abp J. Michalika ks. proboszcz W. Kałamarz.

Zespół zamkowo – parkowy wraz z Kaplicą Matki Bożej, kościołem parafialnym, bogatą historią  kolejnych właścicieli Zamku zachował do dzisiaj widoczny wymiar historyczny, duchowy i nawiązuje bardzo wyraźnie do polskich tradycji i okresu świetności naszej Ojczyzny. Jest to na pewno jedna z niewielu perełek naszej ojczyzny, która winniśmy przywrócić w pełni do dawnej świetności i zachować dla przyszłych pokoleń. Pierwszy przeżyty w jej murach po latach odpust tworzy kolejną nową kartę w jej pięknej historii. Dobrze, ze było nam w niej dane uczestniczyć.

Poniedziałek, XXXIII Tydzień zwykły Rok A, I Wspomnienie św