Prymicje w Mielnowie i Chołowicach

PRYMICJE_2007

P R Y M I C J E    ks. Piotra   STARMACHA  w Chołowicach i  Mielnowie    ROK   2007

W dniach 27.05.07 i 28.05.07 w naszej parafii gościł z prymicyjną Mszą św. ksiądz Zmartwychwstaniec, Piotr Starmach z Krakowa, który od najmłodszych lat wakacje i wiele innych dni spędzał wraz z rodzicami i rodzeństwem u swojego dziadka Pawła Dańko wieloletniego zasłużonego opiekuna kościoła w Mielnowie.

Uroczystą mszę prymicyjną a jednocześnie odpustową odprawił na placu przed kościołem w Chołowicach 27 maja 2007 o godz.14-tej. Msza święta była poprzedzona przyprowadzeniem księdza prymicjanta z Mielnowa w wieńcu dębowym, uplecio nym przez Romana Dańko, Halinę Zapołoch i Renatę Tkacz z Mielnowa. Prowadziły go dziewczynki ubrane w sukienki komunijne, w procesji z udziałem ks. Katechety, ministrantów i wielu mieszkańców Mielnowa.

Była to podwójna uroczystość, gdyż w tym dniu również było święto Zesłania Ducha Świętego patrona chołowickiego kościoła. Mszę świętą, przy ołtarzu polowym, pięknie przygotowanym, odprawił ksiądz prymicjant natomiast homilię, bardzo wzruszającą szczególnie dla starszych ludzi przypominającą, czasy okupacji, wygłosił ks. prałat Stanisław Biegaj, z podprze-worskiej Gaci. Ponadto Mszę św. koncelebrowali  ks. Wiesław Pytko dawny wikary w naszej parafii, ks. Proboszcz St. Bartmiński a usługiwał kleryk Andrzej Zapołoch z Mielnowa.  Całą oprawę mszy św. przygotowała siostra Bożena wraz z połączoną scholą z Mielnowa, Chołowic i Krasiczyna  Po mszy świętej ksiądz Piotr udzielił błogosławieństwa prymicyjnego wszystkim obecnym oraz rozdał pamiątkowe obrazki z dedykacją.

Następnie rozpoczęła się część artystyczno-rozrywkowa na placu przed kościołem. przygotowana przez dziewczęta ze scholi ksiądz proboszcz oraz rodzice ks. Piotra, zafundował dla wszystkich biesiadne przyjęcie, a podium, stoły, ławki, oraz całą zastawę dla ok. 300 osób przygotowali ludzie z Chołowic pod przewodnictwem p. Jadwigi Rakoczy i Henryka Szubana.   Podawano m. in. kiełbaski z grila, napoje, oraz dania gorące, przywiezione z zamku w Krasiczynie. Natomiast ciasto upiekły chętne Panie z Mielnowa.

Zabawa trwała do późna, były śpiewy, zabawy dla dzieci a Roman Dańko wujek ks. Piotra przygrywał na akordeonie. Po zakończeniu biesiady, pozostałe słodkie oraz napoje zostały przechowane do następnego dnia.

W poniedziałek, w drugi dzień ,,Zielonych świąt” o godz. 18-tej ks. Piotr z księdzem wikarym Leszkiem Kubickim odprawili Mszę św. w Mielnowie, na której homilię wygłosił ks. Piotr.

Po mszy świętej wszyscy mieszkańcy oraz goście, udali się przed dom Pani Alicji Laryś  na wspólną biesiadę, za co wszyscy byli jej bardzo wdzięczni. Zabawa była wspaniała, Roman Dańko ponownie grał na akordeonie, wszyscy razem śpiewali piosenki i tańczyli do późnych godzin. Na tym spotkaniu nie zabrakło nawet najstarszych mieszkańców Mielnowa z czego wszyscy byli bardzo zadowoleni.  Zrobiono wiele pamiątkowych  zdjęć.

W przygotowaniu uroczystości uczestniczyło wielu mieszkańców Mielnowa i Chołowic.

Podziękowania należą się wszystkim którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości, szczególnie księdzu Katechecie i Siostrze Bożenie, Pani Jadzi Rakoczy, która dzielnie doglądała całości, Heńkowi Szubanowi, który przygotował z własnego materiału podest i stoły, rodzinie ks. Prymicjanta za pomoc w przywiezieniu ławek oraz wykoszenie trawy wzdłuż drogi z Mielnowa do Chołowic, która została udekorowana proporczykami i chorągiewkami, sołtysowi Mielnowa, mieszkańcom Mielnowa za udekorowanie drogi, młodzieży ze scholi, z Chołowic, Mielnowa i Krasiczyna, która przygotowała piękną oprawę liturgiczną i artystyczną, oraz dzieciom, które również były bardzo zaangażowane w przygotowywaniu tej uroczystości. Trudno wymienić wszystkich, gdyż było wielu chętnych do pomocy i przepraszamy jeśli kogoś pominęliśmy .

Cała ta uroczystość pozostanie nam wszystkim na długo w pamięci i miejmy nadzieję, że wspierając modlitwami doczekamy się za parę lat następnej jeszcze większej uroczystości, kiedy to święcenia kapłańskie będzie przyjmował Andrzej Zapołoch z Mielnowa.

Roman Dańko sołtys, z Mielnowa

Sobota, XI Tydzień zwykły Rok A, I Uroczystość Na