Młodzież zintegrowana w Krasiczynie w 2004 roku

Dzień Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi w Krasiczynie - galeria

Dzień Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi w Krasiczynie

W piątek 11 maja 2007 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu krasiczyńskiego zamku, na organizowany po raz kolejny przez Parafię, Gminę i Zamek „Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych” zgromadziło się ok. 500 osób, głównie młodzieży szkolnej oraz Podopiecznych kilku Domów Opieki Społecznej. Przybyło znacznie więcej niż przed rokiem, gdy było nas ok. 250 osób i  większej ilości Zakładów, co świadcz o społecznym zapotrzebowaniu na takie działania, integrujące ludzi ponad tak licznymi obecnie podziałami.

Na ciągle dostawianych krzesełkach i ławach zajmowali miejsca napływający Goście młodzież i podopieczni.  Oficjalni goście, tym razem, zepchnięci nieco na ubocze: Były grupy zgłoszone: z Krasiczyna, Lipowicy, Przemyśla, Prałkowiec ( szkoda, że tylko 1 osoba, bo inni zachorowali). Był obecny Wójt Gminy Krasiczyn p. Jerzy Kowalski i  Dyrektorzy Zamku p. dr Witold Zych i dyr. Stanisława Majewska, Prezes Towarzystwa Walki z Kalectwem Andrzej Berestecki, przedstawiciele Starostwa i Prezydenta Miasta, nauczyciele kilku Gimnazjum z Przemyśla i Krasiczyna, opiekunowie z kilku Domów Pomocy WTZ Korytniki, SOW Korytniki oraz – nieliczni – mieszkańcy Krasiczyna. Ale najważniejsze, że byli sami podopieczni z kilku zakładów z ZTW w Korytnikach, z Domu Opieki w Lipowicy, Domu Opieki Braci Albertynów, oraz młodzież, począwszy od najmłodszych z krasiczyńskiego Przedszkola, których przyprowadziła siostra Przedszkolanka, Bożena, ze Szkól Podstawowych z Krasiczyna i Przemyśla oraz przynajmniej 3 gimnazjów z Krasiczyna i Przemyśla:  w tym gimnazjów nr 4 i 5 w Przemyślu.

Po powitaniu zebranych, w imieniu Zamku, Gminy i Parafii, przez Marka Susa, prowadzącego uroczystość - pominęliśmy większość nudzących zwykle przemówień - uroczystość rozpoczął p. Andrzej Berestecki Prezes Przemyskiego Oddziału Walki z Kalectwem, ks. Proboszcz i Przedstawiciel Prezydenta Przemyśla. p. Grzegorz Masłyk.

Na dużej, profesjonalnej scenie i przy dobrze działającym nagłośnieniu, co jest zasługą dyr. Bartłomieja Cieleckiego i Rafała Bednarza, w gorącym słońcu, dopiekającym na wyłożonym granitową kostką dziedzińcu, chłodzonym jednak podmuchami huraganowego wprost wiatru, unoszącego torebki foliowe i serwetki na wysokość baszt zamkowych, rozpoczęły się występy artystyczne.

Przez cały czas trwania występów, przez 2 godziny, po przeciwnej stronie sceny funkcjonował bufet, w którym kuchnia zamkowa, w osobach szefowej Bożeny Holickiej oraz Doroty Gudz i Cezarego Surmiaka,  „serwowała” kiełbasę grilową (specjalnej dyspensy na tę okoliczność udzielił ks. proboszcz) ciastka i napoje.  Właśnie napoje, począwszy od coca coli, przez te kolorowe aż po wodę mineralną, cieszyły się ogromnym powodzeniem i były dostępne aż do końca. Tu kilka słów pochwały, zarówno pod adresem wydających, obsługujących osoby starsze siedzące pod namiotem jak i młodzieży: chociaż był duży „ruch w interesie”, nie zakłócało to odbioru wykonywanych piosenek i skeczy, a kolejki do bufetu  szybko były rozładowywane.

Tymczasem na scenie pierwsza zaprezentowała się grupa „Orion” z krasiczynskiego Gimnazjum i „Wakacyjny Bursztyn” z ze Szkoły Podstawowej w Krasiczynie przy akompaniamencie i pod kierownictwem p. Jana Pikuły.

Z kolei wystąpiły dwa zespoły ze szkoły nr 16 i z Gimnazjum nr 4 w Przemyślu, w którym są klasy integracyjne, dla uczniów niepełnosprawnych. Zaprezentowali specyfikę swojej szkoły i rozruszali publiczność.

Duże brawa, jak zawsze otrzymali, znani dobrze z Krasiczynie, artyści z Domu Pomocy Braci Albertynów.

Po nich wystąpiła dzieci i młodzież pracująca przy GOK w Krasiczynie, prowadzony przez Anne Jary,  Kabaret z Domu Opieki Społecznej w Lipowicy, którego solista rozkołysał całą widownię, zespół  Tańca Towarzyskiego „Estan” Eweliny Siary, oraz kilku indywidualnych wokalistów: Sebastian Sumera, współpracujący z Polskim Towarzystwem Walki z kalectwem oraz Kinga Katan z Krasiczyna.

Wprawdzie widownia nieco stopniała, gdy do kursowego autobusu odeszła ok. 50 osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum np. 5 w Przemyślu, ale i tak grupa taneczna z GOK w Krasiczynie, występująca jako ostatnia, w układzie dyskotekowym, miała liczną widownię.

Wreszcie ok. 13,00 ks. proboszcz zakończył uroczystość. Spełniając prośby wielu osób o kontynuację, zapewnił, ze jego następca chyba zechce dalej prowadzić to dzieło, w tym roku współorganizowane przez Parafię, Zamek, Gminę, Starostwo i Zarząd miasta Przemyśla oraz  kilku innych Instytucji, w tym Szkół i Domów Opieki.  Do zobaczenia za rok.   ks. BS

Niedziela, II Tydzień Wielkanocny Rok A, I Druga Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

2209590