Menu

Wyszukiwanie

Młodzież zintegrowana w Krasiczynie w 2004 roku

Powrót

Dzień Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi w Krasiczynie - galeria

Powrót

Dzień Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi w Krasiczynie

W piątek 11 maja 2007 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu krasiczyńskiego zamku, na organizowany po raz kolejny przez Parafię, Gminę i Zamek „Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych” zgromadziło się ok. 500 osób, głównie młodzieży szkolnej oraz Podopiecznych kilku Domów Opieki Społecznej. Przybyło znacznie więcej niż przed rokiem, gdy było nas ok. 250 osób i  większej ilości Zakładów, co świadcz o społecznym zapotrzebowaniu na takie działania, integrujące ludzi ponad tak licznymi obecnie podziałami. 

Na ciągle dostawianych krzesełkach i ławach zajmowali miejsca napływający Goście młodzież i podopieczni.  Oficjalni goście, tym razem, zepchnięci nieco na ubocze: Były grupy zgłoszone: z Krasiczyna, Lipowicy, Przemyśla, Prałkowiec ( szkoda, że tylko 1 osoba, bo inni zachorowali). Był obecny Wójt Gminy Krasiczyn p. Jerzy Kowalski i  Dyrektorzy Zamku p. dr Witold Zych i dyr. Stanisława Majewska, Prezes Towarzystwa Walki z Kalectwem Andrzej Berestecki, przedstawiciele Starostwa i Prezydenta Miasta, nauczyciele kilku Gimnazjum z Przemyśla i Krasiczyna, opiekunowie z kilku Domów Pomocy WTZ Korytniki, SOW Korytniki oraz – nieliczni – mieszkańcy Krasiczyna. Ale najważniejsze, że byli sami podopieczni z kilku zakładów z ZTW w Korytnikach, z Domu Opieki w Lipowicy, Domu Opieki Braci Albertynów, oraz młodzież, począwszy od najmłodszych z krasiczyńskiego Przedszkola, których przyprowadziła siostra Przedszkolanka, Bożena, ze Szkól Podstawowych z Krasiczyna i Przemyśla oraz przynajmniej 3 gimnazjów z Krasiczyna i Przemyśla:  w tym gimnazjów nr 4 i 5 w Przemyślu.

Po powitaniu zebranych, w imieniu Zamku, Gminy i Parafii, przez Marka Susa, prowadzącego uroczystość - pominęliśmy większość nudzących zwykle przemówień - uroczystość rozpoczął p. Andrzej Berestecki Prezes Przemyskiego Oddziału Walki z Kalectwem, ks. Proboszcz i Przedstawiciel Prezydenta Przemyśla. p. Grzegorz Masłyk.

Na dużej, profesjonalnej scenie i przy dobrze działającym nagłośnieniu, co jest zasługą dyr. Bartłomieja Cieleckiego i Rafała Bednarza, w gorącym słońcu, dopiekającym na wyłożonym granitową kostką dziedzińcu, chłodzonym jednak podmuchami huraganowego wprost wiatru, unoszącego torebki foliowe i serwetki na wysokość baszt zamkowych, rozpoczęły się występy artystyczne.

Przez cały czas trwania występów, przez 2 godziny, po przeciwnej stronie sceny funkcjonował bufet, w którym kuchnia zamkowa, w osobach szefowej Bożeny Holickiej oraz Doroty Gudz i Cezarego Surmiaka,  „serwowała” kiełbasę grilową (specjalnej dyspensy na tę okoliczność udzielił ks. proboszcz) ciastka i napoje.  Właśnie napoje, począwszy od coca coli, przez te kolorowe aż po wodę mineralną, cieszyły się ogromnym powodzeniem i były dostępne aż do końca. Tu kilka słów pochwały, zarówno pod adresem wydających, obsługujących osoby starsze siedzące pod namiotem jak i młodzieży: chociaż był duży „ruch w interesie”, nie zakłócało to odbioru wykonywanych piosenek i skeczy, a kolejki do bufetu  szybko były rozładowywane.

Tymczasem na scenie pierwsza zaprezentowała się grupa „Orion” z krasiczynskiego Gimnazjum i „Wakacyjny Bursztyn” z ze Szkoły Podstawowej w Krasiczynie przy akompaniamencie i pod kierownictwem p. Jana Pikuły.

Z kolei wystąpiły dwa zespoły ze szkoły nr 16 i z Gimnazjum nr 4 w Przemyślu, w którym są klasy integracyjne, dla uczniów niepełnosprawnych. Zaprezentowali specyfikę swojej szkoły i rozruszali publiczność. 

Duże brawa, jak zawsze otrzymali, znani dobrze z Krasiczynie, artyści z Domu Pomocy Braci Albertynów.

Po nich wystąpiła dzieci i młodzież pracująca przy GOK w Krasiczynie, prowadzony przez Anne Jary,  Kabaret z Domu Opieki Społecznej w Lipowicy, którego solista rozkołysał całą widownię, zespół  Tańca Towarzyskiego „Estan” Eweliny Siary, oraz kilku indywidualnych wokalistów: Sebastian Sumera, współpracujący z Polskim Towarzystwem Walki z kalectwem oraz Kinga Katan z Krasiczyna.

Wprawdzie widownia nieco stopniała, gdy do kursowego autobusu odeszła ok. 50 osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum np. 5 w Przemyślu, ale i tak grupa taneczna z GOK w Krasiczynie, występująca jako ostatnia, w układzie dyskotekowym, miała liczną widownię.

Wreszcie ok. 13,00 ks. proboszcz zakończył uroczystość. Spełniając prośby wielu osób o kontynuację, zapewnił, ze jego następca chyba zechce dalej prowadzić to dzieło, w tym roku współorganizowane przez Parafię, Zamek, Gminę, Starostwo i Zarząd miasta Przemyśla oraz  kilku innych Instytucji, w tym Szkół i Domów Opieki.  Do zobaczenia za rok.   ks. BS  

Msze Święte

Niedziele i Uroczystości


KRASICZYN

godz. 8.00, 11.00, 17.00

KORYTNIKI

godz. 9.30

MIELNÓW

godz. 9.30

CHOŁOWICE

godz. 8.30

 

Dni powszednie


KRASICZYN

godz. 17.30

KORYTNIKI

piątek godz. 17.00

MIELNÓW

piatek godz. 16.00

CHOŁOWICE

piątek godz. 16.00

Kancelaria Parafialna

Kancelaria czynna codziennie w godzinach: 18.30 - 19.00


W sprawach związanych z pogrzebem - w każdej chwili.

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń:
2966441