Kaplice na terenie parafii

Szczególne miejsce wśród kaplic znajdujących się na terenie parafii Krasiczyn zajmuje kaplica zamkowa, jedna z najwspanialszych w Polsce. Zdaniem fachowców druga po Wawelu. Od 2007 roku przywrócona do kultu.

Ufundował ją Marcin Krasicki, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w r. 1618 poświęcił bp Stanisław Sieciński (krewny Krasickich). Kaplica funkcjonowała jako kościół parafialny przez ok. 130 lat, a zamkowy kapelan pełnił funkcje proboszcza, prowadząc m. in  w księgi parafialne. Kilkakrotnie była niszczona przez Moskali: w roku 1726 i 1940 Oto relacja Andrzeja Sapiehy z tego, co zastał w zamku w 1941 r.: " W kaplicy kompletna ruina: rzeźby na ścianach zniszczone aż do wysokości, do jakich dzicz mogła sięgnąć, ołtarze, ławki gdańskie, chórek drewniany i tablice marmurowe wyrąbane. Wszystkie 3 pomniki zniknęły. Kościół w miasteczku w strasznym stanie. Była w nim stajnia i podobno rzeźnia bo były ślady krwi na podłodze. Nie ma ołtarzy ani ambony a ściany gołe. Domy miasteczka prawie wszystkie rozebrane".

15 października 2007 rnastąpiło poświęcenie kaplicy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baszcie Boskiej krasiczyńskiego zamku. Poświęcenia dokonał Metropolita Przemyski abp Józef Michalik. W ten sposób po 60-ciu latach została ona ponownie przywrócona do kultu Bożego. W uroczystości udział wzięły najwyższe władze państwowe z Prezydentem RP - Lechem Kaczyńskim na czele.

Kapliczka w Śliwnicy

Ma ona bogatą historię, ukoronowaną nawet kilkoma publikacjami. Została wzniesiona w latach osiemdziesiątych XX wieku w miejscu kilku cerkwi parafialnych, 15. 06. 1997 roku, wprowadzono do niej kopię obrazu Matki Boskiej Śliwnickiej. Od 2003 roku w miesiącach letnich, czyli od maja do października Msza św. odprawiana jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18,00, odbywają się nabożeństwa majowe, różańcowe, święcenie posiłków,

Na terenie parafii znajduje się jeszcze kaplica: w Domku Biskupim i Domu Sióstr Zakonnych – są to prywatne kaplice mszalne. Ponadto w Nahurczanach, Komarze i Tarnawcach są małe kapliczki przydrożne.

Obraz Matki Boskiej Śliwnickiej

Kapliczka w Śliwnicy