Menu

Wyszukiwanie

Kaplice na terenie parafii

 

Szczególne miejsce wśród kaplic znajdujących się na terenie parafii Krasiczyn zajmuje kaplica zamkowa, jedna z najwspanialszych w Polsce. Zdaniem fachowców druga po Wawelu. Od 2007 roku przywrócona do kultu.

Ufundował ją Marcin Krasicki, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w r. 1618 poświęcił bp Stanisław Sieciński (krewny Krasickich). Kaplica funkcjonowała jako kościół parafialny przez ok. 130 lat, a zamkowy kapelan pełnił funkcje proboszcza, prowadząc m. in  w księgi parafialne. Kilkakrotnie była niszczona przez Moskali: w roku 1726 i 1940 Oto relacja Andrzeja Sapiehy z tego, co zastał w zamku w 1941 r.: " W kaplicy kompletna ruina: rzeźby na ścianach zniszczone aż do wysokości, do jakich dzicz mogła sięgnąć, ołtarze, ławki gdańskie, chórek drewniany i tablice marmurowe wyrąbane. Wszystkie 3 pomniki zniknęły. Kościół w miasteczku w strasznym stanie. Była w nim stajnia i podobno rzeźnia bo były ślady krwi na podłodze. Nie ma ołtarzy ani ambony a ściany gołe. Domy miasteczka prawie wszystkie rozebrane".

15 października 2007 rnastąpiło poświęcenie kaplicy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baszcie Boskiej krasiczyńskiego zamku. Poświęcenia dokonał Metropolita Przemyski abp Józef Michalik. W ten sposób po 60-ciu latach została ona ponownie przywrócona do kultu Bożego. W uroczystości udział wzięły najwyższe władze państwowe z Prezydentem RP - Lechem Kaczyńskim na czele.

  

Kapliczka w Śliwnicy

 

Ma ona bogatą historię, ukoronowaną nawet kilkoma publikacjami. Została wzniesiona w latach osiemdziesiątych XX wieku w miejscu kilku cerkwi parafialnych, 15. 06. 1997 roku, wprowadzono do niej kopię obrazu Matki Boskiej Śliwnickiej. Od 2003 roku w miesiącach letnich, czyli od maja do października Msza św. odprawiana jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18,00, odbywają się nabożeństwa majowe, różańcowe, święcenie posiłków, 

 

 

Na terenie parafii znajduje się jeszcze kaplica: w Domku Biskupim i Domu Sióstr Zakonnych – są to prywatne kaplice mszalne. Ponadto w Nahurczanach, Komarze i Tarnawcach są małe kapliczki przydrożne. 

 

 

 

Obraz Matki Boskiej Śliwnickiej

Kapliczka w Śliwnicy

Msze Święte

Niedziele i Uroczystości


KRASICZYN

godz. 8.00, 11.00, 17.00

KORYTNIKI

godz. 9.30

MIELNÓW

godz. 9.30

CHOŁOWICE

godz. 8.30

 

Dni powszednie


KRASICZYN

godz. 17.30

KORYTNIKI

piątek godz. 17.00

MIELNÓW

piatek godz. 16.00

CHOŁOWICE

piątek godz. 16.00

Kancelaria Parafialna

Kancelaria czynna codziennie w godzinach: 18.30 - 19.00


W sprawach związanych z pogrzebem - w każdej chwili.

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń:
2966517