Menu

Wyszukiwanie

24 września 2006 r. w Krasiczynie odbyła się uroczystość poświęcenia Krzyża nad Sanem, upamiętniającego poległych i pomordowanych na granicy między Rzeszą Niemiecką a ZSRR, jaka przebiegała wzdłuż Sanu.

Do uroczystości doprowadziła współpraca kilku instytucji. Policjanci z miejscowego posterunku - Bogdan Sawicki i Henryk Lechociński ufundowali dębowy krzyż, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasiczyna, głównie Jerzy Pisarski i Witold Kazienko, nie szczędzącym własnego czasu i pracy, zebrali po lasach gruz z bunkrów ”Linii Mołotowa”, Gmina, głównie staraniem Henryka Majchrowicza, podwyższyła teren zalewowy, wybetonowała fundament i pokryła znaczną część kosztów organizacyjnych. Gimnazjum miejscowe przygotowało oprawę artystyczną, a parafia wzięła na siebie prace koordynacyjne i ufundowała rzeźbę orła i tablicę pamiątkową. Ze względów formalnych wysoki cokół kamienny zostanie wymurowany, a tablica i Orzeł i umieszczone na nim, dopiero po uzyskaniu stosownych zezwoleń od „Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa”.

O godzinie 15 zebranych powitał Wójt Gminy Jerzy Kowalski. Po odegraniu Hymnu Państwowego, księża - rzymsko-katolicki ks. prałat Mieczysław Rusin, archiprezbiterprzemyski i jednocześnie kapelan Straży Pożarnej oraz ks. prałat Kazimierz Pańczyszyn; księża obrządku bizantyjsko-ukraińskiego ks. Bogdan Kruba z parafii archikatedralnej w Przemyślu i ks. dziekan Jan Tarapacki kapelan wojskowy; prawosławny kapelan wojskowy z Przemyśla ks. por. Jerzy Mokraus oraz ks. pastor Kościoła ewangelicko-augsburskiego podpułkownik Zbigniew Kowalczyk, dziekan Wojsk Lądowych, który przybył z małżonką Aleksandrą, znanym teologiem luterańskim - dokonali poświęcenia Krzyża, wg zwyczajów własnych Kościołów.

Po odegraniu przez orkiestrę i odśpiewaniu „Boże, coś Polskę” młodzież zapaliła znicze i złożyła kwiaty, zaś miejscowy proboszcz podziękował za poświęcenie Krzyża, rozpościerającego symbolicznie ramiona nad ludźmi wielu narodowości, przynależnych do wielu religii i wyznań, po czym wszyscy udali się na dziedziniec miejscowego Zamku.

Tutaj gości powitała p. dyrektor Stanisława Majewska, a prowadzący uroczystość Marek Sus, Gminny Komendant OSP, poprosił o słowo Starostę Powiatu Stanisława Bajdę. Po nim wystąpiła zprogramem artystycznym, młodzież z Gimnazjum im. Stefana Sapiehy i Szkoły Podstawowej z Krasiczyna przygotowana przez Jolanta Żółkiewicz-Pantułę i Jana Pikułę.

Z kolei dr Stanisław Stępień, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu, zapoznał zebranych z mrocznymi wydarzeniami roku 1939, do niedawna skrzętnie skrywanymi przez Polakami.  Na koniec hołd Pomordowanym i Poległym złożył w wiązance pieśni patriotycznych solista Opery Warszawskiej Rafał Bartmiński, któremu towarzyszył na organach elektronicznych Franciszek Łamasz.

W nieoficjalnej części uczestnicy słuchając występu orkiestry strażackiej z Sośnicy, przy kawie, herbacie, napojach, słodkich wypiekach przygotowanych przez żony strażaków i kiełbaskach z grilla - przygotowanych przez Dyrekcję Zamku, mieli okazję do wspomnień i refleksji.  


ks. Stanisław Bartmiński
www.krasiczyn.pl

Poświęcenie krzyża nad Sanem

Powrót

Msze Święte

Niedziele i Uroczystości


KRASICZYN

godz. 8.00, 11.00, 17.00

KORYTNIKI

godz. 9.30

MIELNÓW

godz. 9.30

CHOŁOWICE

godz. 8.30

 

Dni powszednie


KRASICZYN

godz. 17.30

KORYTNIKI

piątek godz. 17.00

MIELNÓW

piatek godz. 16.00

CHOŁOWICE

piątek godz. 16.00

Kancelaria Parafialna

Kancelaria czynna codziennie w godzinach: 18.30 - 19.00


W sprawach związanych z pogrzebem - w każdej chwili.

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń:
2966460