8 stycznia br. w parafii Krasiczyn odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka b. proboszczowi tamtejszej parafii ks. Stanisławowi Bartmińskiemu. Wyróżnienie przyznała mu Polska Rada Chrześcijan i Żydów, jak czytamy w uzasadnieniu „w dowód uznania dla działalności na rzecz dialogu międzyreligijnego, kształtowania społecznych postaw otwartości i tolerancji, wzajemnego szacunku oraz urzeczywistniania chrześcijańskiej miłości bliźniego”.

Najpierw licznie zebranych parafian i Gości przywitał Proboszcz parafii ks. Wiesław Kałamarz. Dostrzegł duchownych, m. in. Ks. Prałatów: Rusina, Majchra, Stanisza, Sznaja i Woźniaka, osoby świeckie m. in. W-ce Marszałka Sejmu RP p. Marka Kuchcińskiego, Wojewodę Podkarpacką p. Małgorzatę Chomycz, przedstawicieli samorządu miasta Przemyśla z Przewodniczącym Rady Miasta p. Janem Bartmińskim i z-cą Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciechem Błachowiczem, p. Jerzego Kowalskiego Wójta Gminy Krasiczyn, Prezesa PWIN p. Stanisława Stępnia, przedstawicieli Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu p. E. Kasperską i Ż. Niedbała, oraz szereg innych osób.

Mszę św. koncelebrowało 8 księży, a homilię wygłosił ks. Prałat Mieczysław Rusin archiprezbiter przemyski, proboszcz Archikatedry. Po Mszy św. p. Bogdan Białek redaktor naczelny miesięcznika „Charaktery”, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, wiceprzewodniczący PRChiŻ, organizator spotkań polsko-żydowskich w Kielcach poinformował o tej nagrodzie, której pierwsza emisja ma właśnie miejsce Krasiczynie.

Następnie prof. Stanisław Krajewski współprzewodniczący Rady ze strony żydowskiej, członek Polskiej Akademii Nauk i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, żydowski działacz, propagator dialogu międzyreligijnego, który tworzył Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej i PRChiŻ, mówił o dialogu żydowsko-katolickim.

Po nim ks. Wiesław Dawidowski augustianin, współprzewodniczący Rady ze strony chrześcijańskiej, przybliżył postać ks. Romana Indrzejczyka, niezwykłego kapłana, b. wiceprzewodniczącego PRChiŻ, kapelana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, z którym zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na koniec p. Zbigniew Nosowski działacz katolicki red. naczelny Więzi, KAI, członek KIK, świecki audytor Synodu Biskupów w Watykanie, zastępca przewodniczącego PRChiŻ, przewodniczący Kapituły Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka, autor kilkuset programów telewizyjnych, m.in. cykli "Boskie i cesarskie", "Dzieci Soboru zadają pytania" przedstawił postać Laureata.
Z kolei p. Ewa Trafna rzeźbiarka, laureatka wielu nagród, w tym zrealizowanego w 2001 r. pomnika w Jedwabnem, zaprezentowała plakietkę nagrody w formie metalowej księgi ze stosownymi napisami, a sześcioosobowy (skromny, że względu na święta w kościołach wschodnich) chór Oeikumene z Kielc wykonał kilka kolęd rosyjskich i ukraińskich. Laureat podziękował Kapitule oraz wszystkim uczestnikom, a wręczoną plakietkę przekazał na ręce ks. proboszcza Wiesława Kałamarza do gabloty kościelnej, zawierającej wiele pamiątkowych medali ofiarowanych przez parafian krasiczyńskich.
Uroczystość zakończył bankiet w Zamku krasiczyńskim, na którym ok. 75 osób, przy biesiadnym „szwedzkim stole” miało okazję do ciekawych rozmów, wymiany poglądów i zawarcia znajomości.

Poniedziałek, II Tydzień Wielkanocny Rok A, I Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski